Řecké ostrovy

Bezpečnostná situácia v Grécku

Pre Slovensko bolo Grécko najobľúbenejšou destináciou, hlavne z hľadiska hudby, počasia a dobrého jedla. Nakoľko vlani sa diali veci ako sú štrajky autobusov, protesty a nechýbal ani slzotvorný plyn, Slováci sú momentálne v neistote. Preto Vám sem uvedieme pár rád, na čo sa v Grécku pripraviť.

Súvislosti

Grécko malo už v roku 2009 dlhov až po krk a ľudia sa obávali, že bude nemožné to splatiť. Dnes sa ľudia búria a trpia chudobou. Dá sa povedať, že Gréci sú momentálne pesimisticky naladení a budú v tom pokračovať, až kým nenastane zmena. Platia dlhy po svojich príbuzných a majú to veľmi ťažké, nakoľko práca sa tam dá zohnať len veľmi ťažko.

Protesty, ktoré sme už spomínali, sa skončili tak, že vláda odsúhlasila zvýšenie daní, zníženie platuzvýšila dôchodkový vek. Ekonomický poradca uviedol, že ide o najväčšie úsporné opatrenia po druhej svetovej vojne. Ale Európa pomohla. Vložila do Grécka miliardy eur, žiaľ, nakoľko je to povinnosť Grékov, nedodržiavajú ju a nešetria, preto dlhy len rastú.

Aktuálna situácia

Hneď ako táto smutná správa vyšla navonok, turizmus upadol. Zamestnáva každého piateho Gréka, čo je takmer 16 % gréckej produkcie. Prevádzkar obchodov na Zákynthose to opísal asi takto: „Sezóna sa začala zle. Už nie je nádej na zlepšenie. Dokonca nám aj médiá podkopávajú nohy, nakoľko tvrdia, že nemáme dostatok potravín.“ Situácia v Grécku je naozaj zlá, no cestovatelia ho uprednostnia pred nestabilnými krajinami ako sú Egypt, či Tunisko. Dokonca bol v Grécku dosiahnutý rekord 16, 5 milióna turistov, čo je skvelé.

Vplyvy na dovolenku

Gréci si myslia, že za ich biedu môže Nemecko a preto boli tohto roku zrušené rezervácie najmä v Nemecku, pretože sa Gréci búrili a dokonca na námestiach pálili nemecké vlajky.

V USA uisťujú, že Grécko je zatiaľ bezpečné. Grécko nie je zaradené medzi krajiny, do ktorých sa neodporúča cestovať. Nakoľko situáciu v Grécku prísne monitorujú, o nejakých neistotách sa určite v čo najkratšej dobe dozviete. Zdôrazňujú hlavne aj to, že protesty pre cestovateľov nie sú rizikom. Momentálna situácia je taká, že aj keď majú Gréci problémy a problémy aj vyvolávajú, vojna tam nehrozí.


Text napsal a naposledy aktualizoval Ondra dne
Bezpečnostná situácia v Grécku
5 100%, 1 hlasů
Tajné nabídky zájezdů do Řecka
Řecké ostrovy