Řecké ostrovy

Grécko: Kréta

Kréta sa radí k najväčšiemu ostrovu Grécka. Grécka mytológia tvrdí, že sa na Kréte narodil olympský boh Zeus. Rozlohou Kréta zaberá 8 336 km² a dĺžkou 260 km plochy. Ostrov je zväčša tvorený vápencovými horninami a pokrýva ho subtropické podnebie.

Dlhé letá sú väčšinou veľmi teplé a tým logicky aj veľmi suché, čo trvá hlavne od mája do októbra, nakoľko hory zostávajú naďalej zasnežené. Čo sa týka zrážok, najviac sa ich objaví v zime, kde ich spadne približne 500 mm. Aj v tých najchladnejších mesiacoch teplota nespadne pod + 10°C. Kréta s Cyprom patrí medzi najslnečnejšie ostrovy.

Informácie o Krétě

Počet obyvateľov tvorí zhruba 630 000 ľudí, kde sú väčšina z nich Gréci. Kréta sa od Grécka odlišuje najmä inou gréčtinou – krétskou gréčtinou, ktorou tu ľudia prevažne hovoria. Z dôvodu nádherných pláží a zaujímavej, fascinujúcej histórie je Kréta obrovským letoviskom pre ľudí z celého sveta.

Jednou zo zaujímavostí Kréty je, že sa tu vyrába olivový olej, ktorý sa radí medzi najkvalitnejšie oleje vôbec. Kréta je veľmi výstižná svojimi tradíciami, ktoré trvajú už veky. Napríklad taká streľba z pušiek do vzduchu pri svadbách. Na tento ostrov sa dostanete len dvoma spôsobmi. Loďou alebo lietadlom.

Miestny jazyk a mena

Čo sa týka komunikácie, na Kréte sa dorozumiete buď anglickým jazykom alebo rukami. Najpoužívanejšie písmo Kréty je alfabeta a nakoľko Kréta taktiež patrí do Európskej únie, platí sa tu eurami.

Najdôležitejšie informácie, ktoré by mali turisti, ktorí plánujú navštíviť Krétu vedieť, sú napríklad tiesňové volania. Áno, nikdy neviete, kedy sa niečo stane a môžete byť práve Vy, kto si bude potrebovať zavolať na jedno z týchto čísel:

  • 100 – Polícia
  • 199 – Hasiči
  • 112 – Univerzálne číslo zo skupiny tiesňových čísel

Jediné číslo tiesňovej linky, ktoré sa oproti slovenskému na Kréte nemení, je 112, takže tu máte výhodu, že ho nezabudnete, ani keby ste chceli.

Cestovné poistenie

Čo sa týka Vášho zdravia, málokto vie, že Česko a Grécko majú uzavretú medzinárodnú dohodu o poskytovaní lekárskej starostlivosti bez poplatku v život ohrozujúcich situáciách. Najmä preto, že o tom skoro nikto nevie, sa vždy za lekársku starostlivosť platí. Najdôležitejšie, čo musíte urobiť, ak chcete byť bezplatne vyšetrený, musíte si uzavrieť cestovné zdravotné poistenie a to najlepšie vo svojej zdravotnej poisťovni.

Ak spravíte túto jedinú vec, tak si síce za lekárske služby zaplatíte, ale ak od lekára poprosíte účet a Vy ho odnesiete do Vašej poisťovne, na počkanie Vám to preplatí. Ak cestujete cez cestovnú kanceláriu, malo by byť poistenie v cene, ale to sa pre istotu radšej spýtajte, aby ste na to nakoniec nedoplatili.


Text napsal a naposledy aktualizoval Ondra dne
Hodnotit článek
Tajné nabídky zájezdů do Řecka
Řecké ostrovy