Řecké ostrovy

Grécko: ostrov Lefkada

Lefkada je grécky ostrov, ktorý sa rozprestiera na ploche o veľkosti 356 km². Pláže sú dlhé zhruba 117 km. Na tomto nádhernom ostrove žije približne 23 000 obyvateľov. Tento ostrov sa nachádza priamo medzi ostrovmi Korfu a Kefalonia. Je prepojená umelou hrádzou a zdvíhacím mostom s Akarnaniou, takže na ostrov nie je problém dostať sa aj autom. Podnebie Lefkada

Hlavné mesto?

Názov ostrova vznikol na základe jeho bielych skál nachádzajúcich sa na juhu ostrova z gréckeho slova „lefkos“, čo je v preklade biely. Mesto, ktoré je centrom ostrova a ktoré je zároveň aj hlavným mestom, sa volá Lefkada. Vrchy na tomto ostrove dosahujú vyše 1000 m.n.m. (napr. Stavrotas). Ostrov Lefkada sa vyznačuje bohatými spodnými vodami, na základe ktorých má bohatú aj faunu a flóru (rastlinstvo a živočíšstvo).

Architektúra

Pri výstavbe hlavného mesta Lefkada bol použitý urbanistický štýl, ktorý bol v stredovekej Európe samozrejmosťou a nikde nesmel chýbať. Žiaľ, zemetrasenie, ktoré v roku 1825 zničilo toto mesto, muselo byť znovu postavené podľa pravidiel, ktoré nariadilo Anglicko.

Zaujímavé miesta

Tento ostrov sa pýši svojim hradom nazývaným Santa Maura. Je šesťboký, má sedem bášt a stojí na výbežku o veľkosti 45 m³. Tento výbežok zeme vybieha priamo do Iónskeho mora a vďaka priekope sa stal umelým ostrovom. Hrad bol postavený v 14. storočí kniežaťom Ioannisom Orsiemom, ktorý Lefkadu dostal od Nikofera ako veno.

Lefkadu pozná asi každý a to na základe jej najznámejšieho letoviska s názvom Agios Nikitas. Je to dedinka, v ktorej sa nestretnete so žiadnymi diskotékami a podobnými hlučnými zábavami, ba dokonca ani s kaviarňami. Táto dedinka sa preto vyznačuje najmä tichom. Jediné, na čo tu môžete naraziť, sú obchody s potravinami.

Ďalšia dedinka, ktorá je pre turistov najobľúbenejšia, je Nydri. Oproti Agios Nikitas tu už môžete naraziť na pár, ale vážne len pár diskoték a podobných zábaviek, preto má táto dedinka viac návštevníkov ako Agios Nikitas.

Vhodným strediskom pre surfistov je Vasiliki. Nachádza sa v južnej časti Lefkady a dokonca sa Vasiliki považuje za jedno z najlepších miest sveta pre windsurfing. Neďaleko odtiaľ sa nachádza aj pláž Agiofilli, ktorú si turisti obľubujú z dôvodu polohy medzi skalami.


Text napsal a naposledy aktualizoval Ondra dne
Grécko: ostrov Lefkada
5 100%, 1 hlasů
Tajné nabídky zájezdů do Řecka
Řecké ostrovy