Řecké ostrovy

Korfu

Ostrov Korfu má velmi strategickou polohu u východního pobřeží Balkánského poloostrovu. Proč strategickou? V posledním roce především z toho důvodu, že přes tuto oblast nevede žádná z tras migrantů, kteří táhnou do západní Evropy. Při volbě letní dovolené na Korfu máte tedy garanci nulových problémů s bezpečnostní či negativních jevů spojených s uprchlíky.

Proč na Korfu?

A jak je na tom příroda? Díky své poloze na severu Jónských ostrovů a současně vysoké nadmořské výšky na velké části ostrova zde bují svěží vegetace. Ostrov Korfu tak není tak sežehlý sluncem jako například Rhodos či Kos. Ostrov jsem osobně navštívil a celý projel zapůjčeným automobilem z autopůjčovny – opravdu stojí za návštěvu. I na nejvyšší horu ostrova se můžete dopravit právě automobilem či skútrem.

Olivové lány…

Krásy ostrova nelze popsat v jednom krátkém článku, pokud se opravdu chcete natěšit doporučuji přečíst humorné knížky od Geralda Durrella, který zde prožil své dětství. Tento legendární spisovatel líčí krásy ostrova jako sluncem pokryté olivové háje s průzračným mořem. Místní obyvatelé Vám na zájezdu předají část ze své pohody a životního nadhledu. Počasí na Korfu kopíruje teplotní průměry celého Řecka. Věnujeme mu zde samostatný článek.

Ostrov Korfu!

Korfu je nádherný řecký ostrov, kterému se přezdívá zelený ráj. Patří do skupiny takzvaných Jónských ostrovů. Pro mnoho lidí je tento ostrov nejkrásnější ze všech řeckých ostrovů, i když každý turistům nabízí trochu něco jiného. V případě Korfu je to právě neutuchající zeleň a překrásná příroda, ve které nechybí bujná vegetace. Není divu, že na Korfu míří každoročně tisíce turistů a tento ostrov lze považovat za nejnavštěvovanější ze všech Jónských ostrovů. Ostrov Ios

Hlavní město, rozloha a historie

Ostrov Korfu má délku přibližně 65 km. Svým tvarem připomíná kosu. Patrné stopy zde dodnes zanechaly benátské, francouzské a britské okupace, které trvaly neuvěřitelných 500 let. Odráží se zejména na architektuře města. Hlavní město je Kerkyra. Dostanete se sem nejlépe letecky, neboť v hlavním městě se nachází letiště. Z Prahy na Korfu trvá let přibližně 2,5 hodiny.

Perfektní místo na svatbu

Perfektní místo na svatbu

Památky a místa, která stojí za vidění

Korfu má za sebou bohatou historii, ze které pochází mnoho památek. Některé z nich stvořila sama příroda. Velice populární je takzvaný „myší ostrov“, který má tvar lodě. Za zmínku stojí také klášter Vlacherna či zámek Scholion, který byl postaven pro rakouskou císařovnu Sissy v 19. století. Velká část významných památek se nachází v hlavním městě Kerkyra.

Ostrov Andros

Pláže a krásné koupání

Na Korfu jsou pláže převážně písčité nebo oblázkové. Tamní pláže jsou považovány za nejčistší v celé Evropě. Slunečníky a lehátky si můžete pronajmout za 3 Eura na den. Pokud patříte mezi milovníky vodních sportů, najdete v Agios Ioanis největší vodní park v celé Evropě.

Zajímavosti o ostrově

Ostrov je známý také pod názvem Kerkyra (název hlavního města). Nachází se jen pár hodin trajektem od italského přístavu Brindisi. Někoho může odradit skutečnost, že na Korfu je turistů opravdu mnoho.

Přístav na Korfu

Přístav na Korfu

Pokud si chcete užít přírodních krás ostrova a málo lidí, pak jej navštivte v období mezi říjnem a květnem. Teploty jsou zde příjemné po celý rok, i když v tomto období to na koupání zcela jistě nebude. Hlavní krása ostrova tkví nepochybně v přírodě. Všude kolem se prolínají políčka s vinnou révou, nechybí zde plantáže s ovocnými stromy a zeleninou. Doslova na každém kroku narazíte na olivovníky, kterých je na ostrově doslova milióny. Díky příznivému podnebí je ostrov velmi úrodný.

Procestovali jsme řadu řeckých ostrovů a na Korfu při západním pobřeží Řecka (poblíž Kefallonie a Zakynthosu) se rádi vrátíme. Můžeme jej doporučit pro klidnou pohodovou dovolenou z mnoha důvodů. Mnozí jeho obdivovatelé jej nazývají nejkrásnějším ostrovem Středomoří.

Vypadá z okénka letadla jako krásně smaragdový – zejména v kontrastu s protějším albánským pobřežím. Je na něm totiž kromě cypřišů, akácií, fíkovníků nebo eukalyptů i víc než 4 miliony olivovníků. Díky vysokým zimním srážkám u návětrné strany Balkánského poloostrova nakumulují tolik podzemní vody, že tu stromy i ostatní rostliny přežijí i horké léto. Proto je ve srovnání s jinými řeckými ostrovy Egejského i Krétského moře porostlý hustou zelenou vegetací a v horkém létě nabízí tolik žádaný stín.

Tento nejzelenější a zároveň nejsevernější Iónský ostrov s rozlohou 592 km² je ideální nejen pro čtenáře knih Geralda Durrela, autora románu „O mé rodině a jiné zvířeně“, kteří mohou obdivovat právě olivovníkové háje, kde se vyskytuje i mnoho druhů orchidejí (kvetou ne přelomu dubna a května). Autor románu tady v dětství zkoumal život ježků, želviček, ještěrek, motýlů, ale také mořských živočichů, např. medúz, barevných rybek všech velikostí, krabů, chobotniček, sépií nebo hvězdic.

Dalším lákadlem mohou být místa pobytu rakouské císařovny Sissi, jež se tady léčila a na její popud byl za 9 milionů zlatých franků byl postaven klasicistní zámeček Achillion. Ojedinělým zážitkem je cesta serpentinami na Pantokrátor, s 906 m.n.m. nejvyšší místo ostrova s překrásným výhledem od kláštera. Ideálním místem pro odpočinek rodiny s dětmi je kterékoli místo na pobřeží Korfu, kde mohou děti běhat mezi bazénem a mořem s pozvolným vstupem do vody.

Na západním pobřeží je vrcholným zážitkem návštěva městečka Paleokastrítsa. Tady je jedním z nejlákavějších míst byzantský mužský klášter, odkud je krásný výhled na tyrkysově zbarvené moře. Tato zátoka je tak turistickým lákadlem, kde najdete bary, taverny, diskotéky a hotely u pláží písčitých i kamenitějších.

Doprava po ostrově

Let z Prahy trvá jen 2 hodiny. Během turistické sezony sem míří charterové lety z Prahy, Brna, Ostravy, Bratislavy, Vídně i Budapešti. Pravidelné letecké spojení ostrova s ostatními částmi Řecka zajišťují Olympic Air, což málokdo využije. Z letiště v hlavním městě Kerkyře je možné jet taxíkem (nutné hlídat, aby byl zapnutý taxametr).

Doprava autobusem je na některá místa složitější, ale levnější. Ideální je si půjčit automobil a ostrov si procestovat, tak jsme se s ním měli možnost nejlépe seznámit. Bez stresu jsme ho pohodlně prokřižovali, řečtí řidiči sice rádi troubí, ale je to spíše přátelské upozornění. Není problém si vybrat ani příjemné ubytování. Odpočinek umožní příjemná řecká pohostinnost.

 

Pláže

Pro milovníky koupání všech věkových kategorií nabízí Korfu pestrou směsici možností. Střed ostrova je hornatý. Na západní straně spadá pobřeží prudce do moře, zálivy tu nejsou chráněny před západními větry, a tak není tak hustě obydleno.

V severnější části si nezapomeňte vychutnat koupání v krásných tyrkysových zátočinách malých poloostrovů pod Paleokastrítsou.

V jižní části je slané jezero Korissón spojené s mořem, kde je zajímavá polopouštní krajina plná písečných dun. Pro dobrodružnější povahy a šnorchlování je tudíž vhodnější. Turisticky známější je východní pobřeží s četnými písečnými plážemi hlavním městem Kerkyrou a výše uvedeným Achillionem. Mezi zamilovanými jsou známé pláže na severu v Sidari obklopené erozí vytvarovanými romanticky vytvarovanými pískovcovými skalami. Ostrov Korfu nabízí opravdu ideální dovolenou u moře pro každého.


Korfu
5 100%, 1 hlasů
Tajné nabídky zájezdů do Řecka
Řecké ostrovy