Řecké ostrovy

Kos

Ostrov Kos patří mezi nejoblíbenější letní destinace v Řecku. Není se čemu divit, snoubí se zde překrásné pláže, antické památky a nekonečné možnosti dovolenkového vyžití pro každého. Ostrov má co nabídnout dětem, rodinám s dětmi i seniorům. Najdete zde klidná zákoutí, která přímo vybízí k relaxaci a odpočinku, ale také rušná letoviska, ve kterých končí zábava až v ranních hodinách.

Ostrov, ze kterého dýchá minulost

Ostrov Kos má za sebou velice bohatou historii, která se odráží v místních památkách. Právě zde kdysi žil slavný Hippokrat, otec lékařství. Ostrov se nachází ve východní části Egejského moře, v blízkosti pobřeží Turecka. Náleží do skupiny ostrovů Dodekanésos, stejně jako například Rhodos. Délka ostrova činí přibližně 45 kilometrů, jeho šířka je však o dost menší.

Hlavní město Kos

Hlavní město nese stejný název, jako celý ostrov, tedy Kos. Je to zároveň jedno z nejoblíbenějších letovisek pro svou perfektní turistickou vybavenost a nádherné pláže. Nachází se zde také letiště, proto nejjednodušší doprava na ostrov je právě letecká. Z Prahy trvá let na Kos přibližně 2 hodiny a 20 minut. Typická charterová společnost, která sem léta po celé léto je Travel Service. Na palubách se kromě servisu studených nápojů dočkáte také kávy, čaje a teplého jídla. Podívejte se na ceny potravin

Halikarnas je obří diskotéka v Bodrumu

Halikarnas je obří diskotéka v Bodrumu

Koupání a zábava

Pobřeží ostrova tvoří převážně písečné pláže. V kombinaci se slunečným počasím a malebnou přírodou zažijete skutečně nezapomenutelnou dovolenou. Pláže jsou zde opravdu jedinečné. Ty nejdelší se táhnou podél jižní i severní části ostrova. Najdete zde také odlehlá místa ke koupání, kde budete úplně sami. Kolem severní pláže vede cyklostezka, kterou lze využít také k příjemným procházkám či cyklistickým výletům podél pobřeží.

Výlet z Kosu do Bodrumu

V souvislosti s nedalekým pobřežím Turecka můžete využít výletu do blízkého Bodrumu, který patří k Turecku. Výlet do Bodrumu jsem osobně okusil a mohu jen doporučit. Z přístavu v hlavním městě je mnoho prodejců jízdenek, nicméně nezáleží na tom u koho jízdenku zakoupíte neboť ceny jsou stejné. Po moři se projedete přibližně 30 minut než vystoupíte na tureckém pobřeží.

Geocaching na Kosu?

Tento Řecký ostrov nabízí mnoho zajímavých míst, která rozhodně stojí za vidění. Doporučujeme půjčit si kolo či automobil a projet ostrov doslova křížem krážem. Pozoruhodná je například horská vesnice Zia. Na své si zde přijdou také milovníci takzvaného Geocachingu. Nachází se zde hned několik ukrytých keší, které můžete objevovat v průběhu obdivování památek a přírody.

Historická architektura

Na Kosu se nachází také mešita, což jsou pozůstatky tureckého vlivu. I mnoho dalších památek vychází z turecké kultury. Za zmínku stojí také starověké tržiště Agora, které pochází ze 3. – 4. století před naším letopočtem. Při návštěvě ostrova Kos rozhodně můžete také obdivovat Asklepion, což je antická nemocnice, která se nachází jen několik kilometrů od hlavního města. Jde o jednu z nejvýznamnějších archeologických památek v celém souostroví.

Nepopiratelným centrem Kosu je jeho hlavní město, jež nese stejné jméno jako ostrov. Téměř polovina obyvatel se usadila tady a dlouhé pláže severně a jižně od města přispívají k tomu, že zde značná část turistů tráví svou dovolenou. Město Kos je nejen správním centrem – soustřeďuje se tu i většina obchodů a večerní zábavy zajišťují bary, taverny, diskotéky a přírodní kino.

Obecné informace

V rámci turistického ruchu je hlavní řečí angličtina, němčinou se domluvíte jen ve velkých hotelových komplexech, v menších hotelech, restauracích a obchodech se suvenýry jen občas. Názvy místa a ulic na cedulích jsou zpravidla uváděny též v přepisu latinkou. Avšak mezinárodně platná norma pro tuto transkripci řeckých názvů neexistuje – a sami Řekové si s tím nedělají těžkou hlavu. Proto listujete-li v cestovních průvodcích a katalozích turistických kancelářích, jen stěží se někdy dohadujete, zda jde o totéž místo.

K minimální slovní zásobě, kterou budete potřebovat při styku s Řeky, patří slova Evcharistó (děkuji) a Parakaló (prosím). Řeky velmi potěší, když se host snaží zvládnout alespoň několik frází v jejich jazyce. A za každý úspěšný pokus vás odmění zářivým úsměvem.

  • Rozloha: 290 km²
  • Poloha: Kós patří do souostroví Dodekanés. Od turecké pevniny je vzdálen 7 kilometrů.
  • Velikost: Kós je necelých 40 km dlouhý a asi 10 km široký.
  • Počet obyvatel: asi 22.000
  • Státní zřízení: Kós je součástí Řecka.
  • Náboženství: Převážně ortodoxní křesťanství, málo početnou menšinu tvoří muslimové.
  • Hospodářství: Nejdůležitějším hospodářským odvětvím na Kósu a okolních ostrovech je turistický ruch. Význam rybolovu značně poklesl v důsledku nadměrného lovu ryb v celém Středozemním moři. Také zemědělství je jen málo významným odvětvím.

Cestovní doklady

Občané ČR mohou od 1.5. 2004 vstupovat a pobývat na území členských států EU bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti. Jako cestovní doklad je možné používat i občanské průkazy typu karta se čtecí zónou. U řidičů se vyžaduje technický průkaz, řidičský průkaz, zelená karta.

Časový posun

V Řecku platí východoevropský čas. Hodiny ukazují tedy celý rok o jednu hodinu více než u nás. Když je ve střední Evropě 12 hodin, je v Řecku 13 hodin.

Doprava

Jízdní kola

Zejména severní část ostrova a okolí města Kós nabízejí cyklistům vhodně podmínky, včetně půjčování kol. Na několika místech jsou dokonce i cyklistické stezky

Pronájem vozidel

Na Kósu máte možnost pronajmout si širokou paletu vozů: od jednoduchého a relativně levného Fiatu po otevřený džíp. Letní teploty vás mohou zlákat také k výletům po ostrově na mopedech či motorkách. Kanceláře pronajímatelů najdete ve všech větší letoviscích na Kósu. Najdete zde i hustou síť čerpacích stanic.

Veřejná hromadná doprava

Pokud se nerozhodnete navštívit nějaké skutečně odlehlé pláže či horské oblasti, můžete na Kósu využít veřejné autobusy, s nimiž se dostanete do každé obce. Jízdenku si zakoupíte u řidiče.

Elektrické napětí

Zaveden je střídavý elektrický proud o napětí 220 V, naše běžné zástrčky se většinou dají použít, adaptéry si však pro jistotu vezměte s sebou.

Moje fotogalerie z Kosu


Kos
4.7 93.33%, 3 hlasů
Tajné nabídky zájezdů do Řecka
Řecké ostrovy