Řecké ostrovy

Kréta

Všechny řecké ostrovy jsou krásné, nicméně Kréta stojí na pomyslném vrcholu pyramidy. Jde o největší ostrov Řecka, který se nachází na jihu. Vábí turisty po celý rok, neboť nabízí příjemné klima, rozmanitou krajinu, nádherné a čisté pláže. Nechybí turistické zajímavosti. Na Krétě si přijdou na své všichni, neboť se zde nachází klidná a odlehlá místa, ale také rušná letoviska, ve kterých najdete mnoho zábavy. Ubytování je zde velice pestré, můžete zvolit luxusní hotel, oblíbené jsou také apartmány.

Letiště na Krétě + délka letu + časový posun

Hlavní město Kréty je Heraklion, ve kterém se nachází také mezinárodní letiště. Kréta je poměrně velký ostrov a jeden z mála, ve kterém jsou hned dvě letiště. Druhé letiště najdete v Chanii. Ostrov oblévá Egejské a Libyjské moře. Z Prahy na Krétu trvá let přibližně 3 hodiny, některé linky lítají pouze do Heraklionu a jiné do Chanie. Je třeba počítat s tím, že na Krétě je časový posun plus jedna hodina.

Řecká mytologie

Kostelíček na Krétě

Kostelíček na Krétě

Bájná Kréta je neodmyslitelně spjatá s bájnou mytologií. Pověst praví, že když se otec bohů Zeus rozhodoval, kde se narodí, zvolil si jeskyni v pohoří Dikté na Krétě. Dále je třeba zmínit legendu o netvoru Minotauraurovi a o bájných letcích Daidala a Ikara. Každý z nás si jistě pamatuje ještě z dějepisu, že právě na Krétě vznikla takzvaná „minojská kultura“, která byla značně ovlivněna egyptskou kulturou.

Která místa nevynechat?

Můžete si projí největší evropskou soutěsku Samaria, pod jejímž názvem se ukrývají úžasné kaňony v horách. Vyzkoušet můžete nádherné koupání na neobyčejné pláže Elafonisi, která vyniká růžovobílým pískem. Nejslavnější a také největší minojské naleziště Knossos. Za vidění stojí také dvě nejvýznamnější města ostrova, Chania a Heraklion.

Severní vs. Jižní část Kréty

Pláž Elafonisi s průhlednou vodou

Pláž Elafonisi s průhlednou vodou

Každá část Kréty nabízí něco jiného. Východ je poněkud vyprahlý, není zde tolik zeleně, proto sem turisté nemíří. Ovšem i zde se nachází nádherné pláže a absolutní klid. Tato část Kréty je chudá, nachází se zde klasické vesničky s domečky ve tvaru bílých krychlí.

Pokud naopak vyhledáváte ruch a zábavu, raději zvolte severní část Kréty. Přístup do moře je zde spíše pozvolný, pláže písčité a čisté. Nechybí zde ani bohatý noční život.

Pokračovat na počasí na Řeckých ostrovech

Zajímavé turistické cíle

Ostrov je možné procestovat autem z půjčovny nebo se pokusit projíždět jej na kole. Aktivním turistů doporučujeme vydat se k nádherné soutěsce Samaria (jako nejoblíbenější celodenní výlet z Chanie nebo v rámci cestování po jižním pobřeží). Užijete si tak vysokohorské krajiny s borovými lesy, lučními květy a kostelíky.

V nejužším bodě můžete sotva rozpažit nad Vámi je 300 metrů vysoká skála a užijete si několikahodinového populárního 17-kilometrového pochodu poměrně náročným terénem, kde byste při troše štěstí mohli zahlédnout endemitní kozu bezoárovou.

Na návrší s nádherným výhledem na letovisko Bali leží klášter Atali obklopený zelení. Krásně zrekonstruovaný byl klášter Arkadi, jenž normálně funguje 23 kilometrů od Rethymna. Poklidnou atmosféru si dokázal zachovat klášter ze 13. Století – Gonias nedaleko města Chania. Na Libyjské moře shlíží ze skal bělostný Kapsa na východ od Siteie u začátku 8-mi kilometrové soutěsky Pervolaki. Doporučujeme navštívit planinu Lasithi s „tisíci větrných mlýnů“, než se podaří realizovat záměr vystavět tu hotelový komplex s golfovým hřištěm. Zdejší zelená pláň je obklopená příjemnými horami a zatím si zachovává svůj půvab.


Kréta
3.8 75.38%, 13 hlasů
Tajné nabídky zájezdů do Řecka
Řecké ostrovy