Řecké ostrovy

Kréta

Všechny řecké ostrovy jsou krásné, nicméně Kréta stojí na pomyslném vrcholu pyramidy. Jde o největší ostrov Řecka, který se nachází na jihu. Vábí turisty po celý rok, neboť nabízí příjemné klima, rozmanitou krajinu, nádherné a čisté pláže. Nechybí turistické zajímavosti. Na Krétě si přijdou na své všichni, neboť se zde nachází klidná a odlehlá místa, ale také rušná letoviska, ve kterých najdete mnoho zábavy. Ubytování je zde velice pestré, můžete zvolit luxusní hotel, oblíbené jsou také apartmány.

Letiště na Krétě + délka letu + časový posun

Hlavní město Kréty je Heraklion, ve kterém se nachází také mezinárodní letiště. Kréta je poměrně velký ostrov a jeden z mála, ve kterém jsou hned dvě letiště. Druhé letiště najdete v Chanii. Ostrov oblévá Egejské a Libyjské moře. Z Prahy na Krétu trvá let přibližně 3 hodiny, některé linky lítají pouze do Heraklionu a jiné do Chanie. Je třeba počítat s tím, že na Krétě je časový posun plus jedna hodina.

Řecká mytologie

Kostelíček na Krétě

Kostelíček na Krétě

Bájná Kréta je neodmyslitelně spjatá s bájnou mytologií. Pověst praví, že když se otec bohů Zeus rozhodoval, kde se narodí, zvolil si jeskyni v pohoří Dikté na Krétě. Dále je třeba zmínit legendu o netvoru Minotauraurovi a o bájných letcích Daidala a Ikara. Každý z nás si jistě pamatuje ještě z dějepisu, že právě na Krétě vznikla takzvaná „minojská kultura“, která byla značně ovlivněna egyptskou kulturou.

Která místa nevynechat?

Můžete si projí největší evropskou soutěsku Samaria, pod jejímž názvem se ukrývají úžasné kaňony v horách. Vyzkoušet můžete nádherné koupání na neobyčejné pláže Elafonisi, která vyniká růžovobílým pískem. Nejslavnější a také největší minojské naleziště Knossos. Za vidění stojí také dvě nejvýznamnější města ostrova, Chania a Heraklion.

Severní vs. Jižní část Kréty

Pláž Elafonisi s průhlednou vodou

Pláž Elafonisi s průhlednou vodou

Každá část Kréty nabízí něco jiného. Východ je poněkud vyprahlý, není zde tolik zeleně, proto sem turisté nemíří. Ovšem i zde se nachází nádherné pláže a absolutní klid. Tato část Kréty je chudá, nachází se zde klasické vesničky s domečky ve tvaru bílých krychlí.

Pokud naopak vyhledáváte ruch a zábavu, raději zvolte severní část Kréty. Přístup do moře je zde spíše pozvolný, pláže písčité a čisté. Nechybí zde ani bohatý noční život.

Pokračovat na počasí na Řeckých ostrovech

Zajímavé turistické cíle

Ostrov je možné procestovat autem z půjčovny nebo se pokusit projíždět jej na kole. Aktivním turistů doporučujeme vydat se k nádherné soutěsce Samaria (jako nejoblíbenější celodenní výlet z Chanie nebo v rámci cestování po jižním pobřeží). Užijete si tak vysokohorské krajiny s borovými lesy, lučními květy a kostelíky.

V nejužším bodě můžete sotva rozpažit nad Vámi je 300 metrů vysoká skála a užijete si několikahodinového populárního 17-kilometrového pochodu poměrně náročným terénem, kde byste při troše štěstí mohli zahlédnout endemitní kozu bezoárovou.

Na návrší s nádherným výhledem na letovisko Bali leží klášter Atali obklopený zelení. Krásně zrekonstruovaný byl klášter Arkadi, jenž normálně funguje 23 kilometrů od Rethymna. Poklidnou atmosféru si dokázal zachovat klášter ze 13. Století – Gonias nedaleko města Chania. Na Libyjské moře shlíží ze skal bělostný Kapsa na východ od Siteie u začátku 8-mi kilometrové soutěsky Pervolaki. Doporučujeme navštívit planinu Lasithi s „tisíci větrných mlýnů“, než se podaří realizovat záměr vystavět tu hotelový komplex s golfovým hřištěm. Zdejší zelená pláň je obklopená příjemnými horami a zatím si zachovává svůj půvab.

Základní informace o Krétě

Kréta je největším řeckým ostrovem a i ve Středomoří patří k největším. Nadchne turisty v každém ročním období, protože nabízí překrásnou přírodu – desítky rozmanitých pláží, vysoké hory i nejdelší evropský kaňon – a historické památky včetně Knóssu, tj. nejznámějšího archeologického naleziště na ostrově.

Zajímavá místa | Počasí | Pláže | Hersonissos

Zajímavá místa

Zároveň je ostrovem nejjižnějším, takže je tu horké léto ideální pro provozování některého z vodních sportů. Na jaře i na podzim je perfektní turistika v některém z kaňonů a mírnou zimu je možné trávit studiem minojské kultury, skalních kreseb z doby 8 tis. let před naším letopočtem, byzantského umění, návštěvami zdejších klášterů nebo nakupováním (keramika, výrobky z kůže nebo zdejší šperky jsou proslulé).

Počasí

Klima na ostrově je typicky středomořské, dokonce v období vánoc je až 17 st. C. V době prázdnin prší na Krétě jen výjimečně, téměř nepřetržitě zde svítí slunce. Ostrov nabízí ideální možnost, jak si prodloužit léto, protože se od září až do listopadu pohybuje teplota vzduchu kolem ideálních 25 st.C a při tom zůstává krásně teplé moře, srážek je málo. Navíc je zde v té době vždy výrazně nižší počet turistů.

Pláže

Téměř čtvrtina kvalitních řeckých pláží s modrou vlajkou EU se nachází na Krétě. Na plážích na jižním pobřeží bývá zhruba o 3 stupně C tepleji než na severu a i v nejparnějším létě zde často fouká vítr ze Sahary. Zdejší pláže jsou strmější, divočejší, ale s křišťálově průzračnou vodou ideální pro šnorchlování.

Doporučujeme navštívit proslulou pláž hippies – Matala – na jejíž severní straně ve skále bylo ve starověku římské pohřebiště a tyto jeskyně pak hippie „zdarma obývali“. Poklidněji vypadala pláž Myrtos.

Hersonissos

Téměř 30 kilometrů východním směrem od hlavního města ostrova – Heraklionu – leží město Hersonissos. Pokud Vás zaujal některý zájezd právě do této lokality, dobře své rozhodnutí zvažte. Jedná se totiž o město proslul (nejen) na Krétě svou noční divokostí.

Rušné ulice plné barů a diskoték jsou především v hlavní sezóně – červenci a srpnu narvané mladými turisty i místními. Pokud tedy hledáte spíše klidnou dovolenou zvolte si nějaký hotýlek spíše u západně položené Chanie.


Text napsal a naposledy aktualizoval Ondra dne
Kréta
3.9 77.14%, 14 hlasů
Tajné nabídky zájezdů do Řecka
Řecké ostrovy