Řecké ostrovy

Lesbos

Lesbos je jeden z nejkrásnějších ostrovů v severovýchodní části Egejského moře. Mezi řeckými ostrovy zaujímá třetí místo hned za Krétou a Eviou. Tento ostrov je známý také pod názvem Mytilini. Ochutnat zde můžete výborné jídlo, především mořské plody a ryby. Lesbos je velice oblíbeným místem pro rodinnou dovolenou. Ačkoliv jde o krásný ostrov, zatím stále odolává masové turistice a zachovává si svou nedotčenou přírodu.

Odkud se bere název Lesbos

Při vyslovení názvu Lesbos vás možná napadne, zda to nesouvisí s velice podobným slovem „lesbička“, které označuje lásku k ženě stejného pohlaví. Souvislost totiž skutečně existuje. Vysvětlení je snadné, počátky můžeme najít až v daleké mytologii. Ostrov získal svůj název po bohu jménem Lesbos, kterému bylo toto území zasvěceno. Bůh měl za úkol chránit před nebezpečími a přírodními katastrofami.

Poloha ostrova Lesbos v rámci Řeckých ostrovůRodný ostrov básnířky Sapfó

Je však důležité zmínit, že na ostrově se také narodila slavná básnířka Sapfó přibližně kolem roku 600 před naším letopočtem. Ta ve svých dílech oslavovala zejména ženy a vyjadřovala k nim své city. Díky tomu začal být ostrov spojován s fenoménem ženské homosexuality.

Která místa navštívit?

Hlavním městem ostrova je Mytilene, jde o přístav a město studentů, které leží v jihovýchodní části ostrova. Město má nádhernou architekturu barevných domů a vilek. Můžete si zde prohlédnout zbytky obranné byzantské pevnosti, krásné kostely, několik muzeí a samozřejmě také zavítat do místních taveren a ochutnat výborné pochoutky.

Nejlepší pláže

Letní dovolená je nepochybně spjata s krásnými plážemi. Doporučit vám můžeme pláž Vatery, která je dlouhá kolem 7 km. Další krásnou pláž najdete v okolí města Sigri. Pláže jsou zde čisté, upravené a většinou velice klidné a liduprázdné. Turisty přeplněné pláže zde nenajdete. Důvodem je nízký počet spojů na tento ostrov a malá oblíbenost mezi cestovními kancelářemi.

Mapa Řeckých ostrovů online

Socha bohyně Sapfó

Socha bohyně Sapfó

Zajímavosti z ostrova

Lesbos je známý zejména pro svou vynikající kuchyni, jmenujme především olivy. Jižní a východní část je doslova poseta olivovníky, kterých se na ostrově nachází až 18 miliónů. Z ostrova pochází jeden z nejkvalitnějších olivových olejů vůbec. Není divu, že se toto místo stává oblíbenou prázdninovou destinací, neboť si zde přijdou na své milovníci dobrého jídla, koupání, vodních radovánek, turistiky i zajímavých památek.

Jak se na ostrov dostat?

Trajekty sem jezdí každý den z Pieraa do města Mytilini, zastavují také na ostrově Chios a některé pokračují na Limnos. Jednou za čas sem přijíždí také trajekt ze Samosu. Na Lesbosu se nachází také mezinárodní letiště, které se nachází v blízkosti pláže.

Čas

Po příletu na řecký ostrov Lesbos si nařiďte hodinky o jednu hodinu napřed. V Řecku platí východoevropský čas, který vždy předchází náš středoevropský.

Elektřina

Napětí je v Řecku 220V, stejně jako v Evropě, není třeba používat adaptér. Elektrický proud je střídavý.

Pláže

Skala Eresos

Vyhlášené písečné pláže táhnoucí se několik kilometrů, oblíbené místo lesbicky orientovaných párů.

Ambelia

Malebná nevelká pláž v severní části ostrova nedaleko Anaxu poskytuje příjemný klid. K dispozici je několik slunečníků a lehátek. Pochutnat si můžete i v místní taverně.

Vatera

Krásná pláž na jihu ostrova, turisticky nenavštěvovaná, nachází se na ní drobné kamínky, snadný přístup do vody.

Plomari – pláž Agios Isidoros

Město oplývá nádhernými plážemi a bílými oblázky, návštěva tohoto kulturního centra je zážitkem nejen pro tělo, ale i pro duši.

Skala Sykamniá

Příjemná pláž na severním pobřeží, nachází se zde velké množství taveren a malý bílý kostelík, přístup do moře složitější pro větší kameny.

Eftalou

Pláže v Eftalou jsou výjimečným zážitkem pro romantiky, kteří se obdivují skalním útesům, na pláži se nacházejí větší kameny, takže přístup do moře není optimálním pro malé děti.


Text napsal a naposledy aktualizoval Ondra dne
Lesbos
4.3 86.67%, 3 hlasů
Tajné nabídky zájezdů do Řecka
Řecké ostrovy