Řecké ostrovy

Řecké ostrovy a migranti

Letní prázdniny se blíží a mnoho lidí stojí před volbou, zda si užít dovolenou u moře a případně jakou destinaci letos zvolit. Velkou roli hraje aktuální mediální kauza v podobě migrační vlny. Jak jsou na tom Řecké ostrovy? Na kterých ostrovech migrační krize nemá vliv a kterým se naopak raději vyhnout?

Predikce vývoje v Řecku

Jsou vůbec Řecké ostrovy bezpečné. Aktuální stav napovídá pro letní turistické ostrovy růžový vývoj. Evropská unie se domluvila na navrácení uprchlíků, kteří připlují k Řeckým ostrovům zpět do Turecka. Toto zásadní rozhodnutí naznačuje, že do letních měsíců by se měli i současné počty migrantů na Řeckých ostrovech navrátit zpět odkud přišli.

Trasy migrantů přes ŘeckoDobrá zpráva je také odliv imigrantů z turistických ostrovů jako je Lesbos, Chios či Kos do hlavního města Athén (do přístavu Pireas). V současné době jsou hlavními shromaždištěm uprchlíků v Řecku hraniční přechod Idomeni (přes 10 000 uprchlíků), Athény (přes 12 000 uprchlíků) a několik dalších tisíc uprchlíků roztroušených po ostrovech jako je Lesbos, kteří čekají na převoz právě do Athén. Evropská unie vyčlenila na dohled nad pořádkem na ostrovní části Řecka tisíc policistů a příslušníků armády (ti budou dohlížet nad exportem uprchlíků na pevninu).

Ačkoliv každý uprchlík má právo zažádat si o azyl na území Řecka má být v nejbližších měsících schválen zákon, který umožní vyřešit žádosti o azyl i bez přítomnosti žadatele. To má urychlit okamžitý návrat uprchlíků zpět do Turecka bez možnosti jejich dlouhodobého pobytu na území Řecka.

Jaké ostrovy jsou zcela bezpečné?

NEDOPORUČUJEME: I při pohledu na trasy migrantů bych osobně zvažoval volbu dovolené na ostrovech Lesbos (ten důrazně nedoporučuji), Chios, Samos a Kos. Nedoporučuji se vydávat ani do Athén či obecně do pevninského Řecka.

DOPORUČUJEME: Naopak ostrovy Korfu, Lefkada, Kefalonie, Ithaka a Zakynthos, které leží na západním straně Řeckých ostrovů byly jakékoliv migrační krizi zcela ochráněni a není důvod se zde obávat žádných jevů spojených s migrací.

Cesta migrantů přes ostrovy Lesbos, Chios, Kos

Cesta migrantů přes ostrovy Lesbos, Chios, Kos


Řecké ostrovy a migranti
3.5 69.57%, 23 hlasů
Tajné nabídky zájezdů do Řecka
Řecké ostrovy