Řecké ostrovy

Paros

Ostrov Paros se řadí k největším ostrovům Kyklady, přestože jeho rozměry nejsou příliš velké. Ostrov leží přibližně v polovině mezi Athénami a Santorini. Paros vyniká svou exotickou scenérií a také průzračně čistým mořem. Ostrov se proslavil zejména těžbou mramoru. Právě díky tomu ostrov prosperoval, z hlediska turistického ruchu však není příliš známý.

Těžba mramoru

V klasickém období býval kvalitní bílý mramor základním materiálem pro všechny sochaře a architekty, kterým zásoboval celé Řecko. Právě ze zdejšího mramoru byla ve druhém století před Kristem vyrobena socha Venuše Milské a také bohyně vítězství z ostrova Samothraki. Tato jedinečná díla, která mají historickou hodnotu, dnes patří mezi nejvýznamnější exponáty pařížského Louvru. Mramor byl také použit při výstavbě athénské Akropoli, Apollónově chrámu v Delfách a jiných staveb, ze kterých dýchá minulost a tvoří přední řecké památky.

Která místa rozhodně nevynechat?

Podél pobřeží ostrova se nachází řada malebných vesniček a turistických letovisek. Nechybí typické bílé domky s modrými dřevěnými okenicemi, kapličky a zvonice. Zajímavé není jen pobřeží, ale také vnitrozemí ostrova. Hlavním ostrovem je stejnojmenný Paros, ve kterém se nachází také chrám Paraportiani, který pochází z desátého století. Jde o jednu z nejvýznamnějších církevních památek z celého Řecka.

Při návštěvě ostrova byste rozhodně neměli vynechat také rybářské městečko, které zdobí atraktivní přístav Naoussa. Mnozí říkají, že jde o jedno z nejkrásnějších měst široko daleko. Turisté si zde mohou vychutnat také nakupování, příjemné občerstvení v místních restauracích a tavernách. Pokračovat na práci v Řecku.

Historické jádro tvoří čtvrť Kástro, která je postavena na patnáctimetrové plošině. Tu nelze přehlédnout již z dálky. Na ostrově jsou kromě památek také překrásně pláže. Jednou z nejhezčích je pláž Golden Beach. Svým návštěvníkům ostrov nabízí nádherné koupání v čistém moři, pláže jsou převážně písčité, ale také skalnaté.

Jak se sem dostat?

Nejsnadnější cesta na ostrov je trajektem. Z Athén jste na Parosu přibližně za šest hodin, dále pak pokračují na blízké ostrovy Naxos a Santoriny. Podrobnosti o počasí na Parosu.


Text napsal a naposledy aktualizoval Ondra dne
Paros
5 100%, 1 hlasů
Tajné nabídky zájezdů do Řecka
Řecké ostrovy