Řecké ostrovy

Počasí Kréta

Ostrov Kréta je nejoblíbenější řeckou turistickou destinací. Sever a jih ostrova se však odlišují jako den a noc. Sever je plný života, turistů a zábavy a jih naopak místo jako stvořené ke strávení odpočinkové dovolené.

Ostrov ukrývá místa podobná pouštním krajinám i krásná zelená údolí. Stále tu najdete oblasti, kam se civilizace ještě nedostala a kde je zázrak někoho potkat. To vše je Kréta, ostrov, který by měl navštívit každý, kdo zavítá do Řecka!

Východní a severní Kréta

Kréta je největší ostrov Řecka a pro rozmanitost přírody je často nazývána „šestým kontinentem“. Na severu je omývána Krétským mořem a na jihu Libyjským mořem. Východ Kréty je spíše vyprahlý a nenarazíte zde na turisty ani na zeleň. Za pozornost však stojí kaňon Údolí mrtvých a dole na jihu klášter Moni Kapsa. Severní Kréta je plná ruchu, zábavy a písečných pláží pozvolna se svažujících do moře. Ostrov Lefkáda má velmi podobný ráz jako Kréta.

Jihozápad, západ a vnitrozemí

V jihozápadní Krétě se tyčí nádherná pohoří, jež ukrývají horské vesničky. Při svých cestách nevynechejte klášter Preveli, stejnojmennou pláž s palmovým hájem a pevnost Frangokastello.

Západní Kréta je nejvlhčí oblastí ostrova, odkud je jedinečný výhled na pohoří Lefka Ori. Vnitrozemí Kréty – to jsou samé hory s nejvyšším pohořím Ida.

Předpověď počasí na Krétě

 

Rozdílné teploty mezi severem a jihem

V zimě a v jarních měsících je Kréta jedním z nejzelenějších ostrovů. Na jaře a na podzim se teploty na severu pohybují v rozmezí 20 °C až 24 °C, na jihu o 3 °C až 4 °C více. Počasí v létě je teplé a téměř bez srážek. Na severu Kréty je průměrná letní teplota 27 °C, na jihu o 2 °C více. Krétská moře jsou nejteplejší v srpnu, kdy mají v průměru 25 °C.

Vydejte se na Krétu za poznáním řecké historie!

Kréta je i ostrovem významných památek. Mezi nejznámější patří Knossos, Gortys, Matala, Festos nebo Kato Zakros. Za výlet stojí i lokality Gramvousa – Balos Lagoon, pláž Elafonisi, soutěsky Samaria a Imbros, náhorní plošina Omalos či historická města Heraklion, Chania nebo Rethymno.

V hlavním městě Heraklion je dominantou benátská pevnost Kules ze 16. století, která chránila město před Turky. Turisticky atraktivní je starý benátský přístav, byzantský kostel sv. Tita, náměstí Plateia VenizelouMorosiniho lví kašnou z r. 1628 nebo Archeologické muzeum.


Počasí Kréta
5 100%, 2 hlasů
Tajné nabídky zájezdů do Řecka
Řecké ostrovy