Řecké ostrovy

Zakynthos

Jen málokdo by neznal překrásný ostrov Zakynthos, který ztělesňuje ráj na zemi. Ostrovu se často přezdívá také „ostrov vůní“. Není se čemu divit, neboť se zde nachází překrásná příroda, flóra i fauna. Osobně jsem ostrov Zakynthos navštívil v životě celkem třikrát a rád se s Vámi podělím o posbírané informace.

Jde o jeden z nejslunečnějších ostrovů v celém Řecku. Jistota počasí je pro turisty hodně velkým lákadlem v kombinaci s malebnou přírodou. A to samozřejmě není vše. Na ostrově je poměrně rozvinutý cestovní ruch, můžete si zde zvolit ubytování v apartmánu, penzionu, hotelu či bungalovu.

Ostrov pro milovníky želv

Velkou zajímavostí je, že sem každý rok připlouvá želva pravá Caretta-Caretta, která je velice vzácná. Podle ní se ostrovu také přezdívá „želví ostrov“. Caretta zde hnízdí a klade vejce do písku. Z vajec se rodí tisíce malých želviček, které se musí co nejrychleji dostat do moře.

Pracovník od Greenpeace pomáhá hlídat mladé želvátka

Pracovník od Greenpeace pomáhá hlídat mladé želvátka

Jde o velkou zajímavost, ovšem je třeba být velice opatrný a želvy nijak neohrozit, neboť jsou chráněné. Místní si na tomto unikátu skutečně zakládají. Bohužel z tisíce vajíček a narozených želv má jen málo z nich šanci dostat se do moře a jen část se dožije dospělosti. Dokud jsou želvy malé, jsou velice ohrožené. V období líhně bývají některá místa turistům uzavřena.

Hlavní pláž, kde se želvy vyskytují se nachází na jiho-východě ostrova viz. mapa Zakynthosu.

Hlavní město ostrova

Hlavní město ostrova nese stejný název jako celý ostrov, tedy Zakynthos. Město, stejně jako celý ostrov, žije především z cestovního ruchu. Lidé se snaží poskytnout turistům co nejlepší zázemí, od ubytování po sportovní a společenské vyžití, kvalitní restaurace a v neposlední řadě také noční život.

Město je velice krásné a romantické. Najdete zde rušné ulice, ale také klidná zákoutí. Na své si zde přijdou také milovníci řeckých památek, které nechybí nejen v hlavním městě, ale také v ostatních částech ostrova.

Zajímavá místa

Nejslavnější pláž na Zakynthosu Navagio

Nejslavnější pláž na Zakynthosu Navagio

Podle mýtů zde díky kráse ostrova pobývali významní bohové Apolón a Artemis. Za vidění stojí také vesnice Volines, ve které se dodnes zachovala tradiční řemesla. Dále pak Marines, do které Máří Magdalena vnesla křesťanství a Maherado, která je proslulá významným kostelem s ikonou černé madony. Na západním pobřeží lze spatřit překrásnou Modrou jeskyni, ve které se nachází azurově modrá voda. Toto místo láká zejména potápěče.

Dalším, pravděpodobně nejznámějším místem celého ostrova, je pláž Navagio (na obrázku) s vrakem lodi.

Délka letu z Prahy

Zakynthos má vlastní mezinárodní letiště. Z Prahy se sem tedy snadno a pohodlně dostanete letadlem za přibližně 2,5 hodiny. Podrobný článek o odletech i příletech na Zakynthos se věnuji v samostatném článku doba letu na Zakynthos

Pláže

Téměř všechny pláže na jihovýchodním pobřeží , kam je soustředěna většina letovisek, jsou písečné s pozvolným vstupem do moře, takže jsou ideální pro rodiny s dětmi. Nejrušněji je v okolí města Laganas – centra zábavy (ve stejnojmenném zálivu). Ze zdejší pláže je možné celý den pozorovat startující a přistávající letadla. Ale na nejvýchodnějším cípu tohoto zálivu, na jihu poloostrova Vasilikos, se nalézá jedna z nejkrásnějších pláží Středomoří – pláž Gerakas. Přitom na obou platí pro návštěvníky přísná omezení kvůli ochraně zranitelného druhu mořských želv. Nesmí se sem chodit v době mezi západem a východem slunce, v označených místech zapichovat slunečníky apod. Na jihozápadě vyzkoušejte koupání u mysu Keri. O místních oblastech dehtu najdete zmínky už ve starověku a nyní jsou údajně vyschlá, ale pokud byste na mořské hladině zahlédli podezřelou skvrnu, bude to nejspíš jejich pozůstatek. Podrobný článek o pouze TOP plážích na Zakynthosu co jsem navštívil.

Na vyprahlém hornatém severozápadě najdete světoznámou pláž Navagio, kterou je vidět z útesů za městečkem Volimes i s vrakem lodi, jež tu ztroskotala před zhruba padesáti lety. Přístupná je jen lodí. Naopak na severovýchodě ostrova se nachází za vesnicí Alykes zátoka s pláží Xygia, kam vás dovede typický zápach. Nedejte se odradit. Vyvěrají tu do moře sirné prameny a vy si můžete vyzkoušet léčivé koupání v místě, kde se mísí studená a horká voda.

Řecké pochoutky

Proslulé jsou zdejší psarotaverny, kde vám připraví čerstvé ryby, chobotničky, sépie nebo olihně. Tradiční jsou zdejší domácí marmelády/džemy a vliv italské uzené slaniny můžete pocítit při ochutnání pantséty nebo sofrita – smaženého telecího s česnekem a octem.

V místních tavernách a restauracích musíte ochutnat řecké tzatziki, gyros nebo tetrasini – hovězí maso zapečené s lilky a sýrem. I tady s chutí vybírejte z malých mezes. Dalšími lahůdkami, které najdete na každém řeckém ostrově, jsou všudypřítomný kvalitní olivový olej, hrozny, melouny, musaku, řecký salát, nealkoholickou „limonádu“, retsinu, ouzo a hlavně místní lahodná vína z vlastního kultivaru Zakynthosu.

Výlety po Zakynthosu

Je určitě vhodné opustit zalidněná letoviska a procestovat ostrov i směrem do turistikou nedotčeného vnitrozemí ve vypůjčeném autě nebo na skútru. Zvídavým turistům doporučujeme vydat se do zdejšího druhého největšího města Katastari, které sice není na turistický ruch orientováno, ale o to příjemnější je možnost pozorovat tu normální život nebo navštívit místní kostel s dvojitou zvonicí. Jen 3 kilometry od městečka Volimes můžete navštívit klášter Anafonitria, kde prý pobýval patron ostrova sv. Dionýsos.

Pro všechny milovníky západů slunce doporučujeme zamířit na západ do vesničky Kambi na útesu, kde si u výborné řecké kávy můžete za odměnu dopřát opravdu nádherný výhled. Pokud se chcete vypravit k vraku Navagio, musíte zamířit do zátoky Vromi, odkud k němu míří motorové čluny. Městečko Macherado obklopené ovocnými sady a olivovými háji zase bude vyhovovat obdivovatelům kopcovité krajiny.

Na jihu ostrova je vhodné procestovat především přitažlivý poloostrov Vasilikos, plný přírodních krás. O Laganas a Keri je uvedeno několik informací výše, ale oblíbeným letoviskem je i Kalamaki a příjemná je například procházka k mysu Cape Marathia, kam se autem nedostanete. Stejně jako ostatní řecké ostrovy nabízí Zakynthos pohodu, zábavu, smaragdové čisté moře, plno slunce a kromě voňavé flóry se ve zdejších vodách vyskytuje i vzácný tuleň středomořský.


Zakynthos
4.6 92.31%, 13 hlasů
Tajné nabídky zájezdů do Řecka
Řecké ostrovy